TECHNOLOGIE EVERSWITCH

EVERSWITCH technologie firmy Baran ("touch metal") je založena na samostatných piezoelektrických modulech, které mohou být využity libovolným způsobem, a to od výroby jednotlivých tlačítek přes multifunkční tlačítkové panely a klávesnice. Tato technologie využívá piezoelektrického efektu (vlastnost, která se projevuje u některých krystalů, které při působení tlaku vytvářejí el. napětí na určitých plochách) k vytvoření spínačů a klávesnic, které jsou zcela izolované, nezávislé na okolním prostředí, mohou pracovat v rozmezích teplot -40°C až +125°C při relativní vlhkosti 100% a neobsahují žádné pohyblivé části, které by se mohly poškodit nebo postupně ztratit svou funkci. Tím, že EVERSWITCH spínače neobsahují žádné pohyblivé části, mohou pracovat trvale i v těch nejvíce extrémních podmínkách. Poškození spínače pohybem, třením, znečistěním, vlhkostí, vandalizmem nebo zamrznutím je zcela eliminováno. Spínače většinou přežijí zařízení, ve kterém jsou nainstalovány. Piezoelektrické spínače jsou podobné standardním spínacím mechanickým kontaktům a nevyžadují žádné externí napájení AC nebo DC.  Základem patentované technologie EVERSWITCH je VPM (Versatile Piezo Module) modul. (viz obr. 1)  Tento modul je zasunut do svého pouzdra tak, aby při jeho stlačení došlo k potřebné změně napětí, které je přivedeno na příslušný MOSFET tranzistor na plošném spoji. U těchto modulů není potřeba připojovat jemný piezokeramický materiál pájením, a tím se dosahuje času sepnutí minimálně 125 ms. Jiné piezoelektrické spínače dosahují kratších časů spínání  a mohou často vykazovat nesprávnou aktivaci nebo problémy s vícenásobným spínáním.  

Everswitch Technology

Oblast aktivace tlačítka je obvykle 1mm silná (viz obr. 2) a po stlačení dojde k průhybu 1-2 um. To je pro člověka zcela nepostřehnutelné a namáhání materiálu natolik nepatrné, že nedochází k opotřebování struktury spínače.

 

abc

Stejná technologie se používá pro výrobu klávesnic, které jsou zhotoveny z jednoho kusu frézovaného materiálu, aby se dosáhlo maximální životnosti. Signály z piezoelektrických spínačů a klávesnic jsou vyhodnocovány externími mikrokontroléry s příslušným aplikačním firmwarem.  LED, LCD, TFT nebo ostatní technologie displejů mohou být snadno začleněny do panelů podobně jako RFID, biometrické systémy nebo další požadované technologie. Výstupy z klávesnic mohou být vyvedeny v pobobě matic nebo běžných komunikačních protokolů. K výrobě spínačů a klávesnic lze požít eloxovaný hliník, nerezovou ocel, polykarbonát apod. 

 

Electrical Specifications:

Spínané napětí: do 24 V, AC nebo DC
Spínaný proud: 0.2 A (až do 10 A)
Doba sepnutí: 125 – 300 ms
Spínací síla: 3 - 5 N
Výstup: Matrix, RS-232, 485, PS2 a USB
Provozní teplota: -40ºC to +125ºC (při 100% RH)
Počet cyklů: 50 milionů
El. odpor kontaktu při sepnutí: < 10 ohms
El. odpor kontaktu při vypnutí: > 5M ohms

 

 

Výhody piezoelektrické technologie EVERSWITCH:

• extrémní stabilita - testováno a ověřeno při 50,000,000 cyklech

• hermeticky uzavřený systém

• není třeba napájecího napětí AC nebo DC

• technologie není náchylná k ESD, EMI, RFI

• nejvyšší stupeň ochrany krytím IP-69K

• splňuje CE, CSA, UL, FM, ATEX Class 1, Div.1, VDE, ETL, FAA testování

• 125 ms délka sepnutí vhodná pro připojení k PLC

• výroba splňuje normu ISO 9001:2000, splňuje nebo překračuje standardy MIL-Std 810C a MIL-Std 202E

• text a grafika se tiskne na eloxovaný hliník, laserový tisk na nerezovou ocel

• odolné proti vandalům - vhodné pro průmysl a velké provozní zatížení, veřejné instalace

• několik provozních módů (krátkodobý, přepínací nebo trvalý)

• lze aktivovat v rukavicích, za mokra nebo s použitím nástroje

• výroba i malých sérií na zakázku

• velmi vhodné do náročného prostředí

 

INTRADIS s.r.o.   Automation, Energy Control Solutions   IČ: 241 50 380   DIČ: CZ24150380   (2018)